Grožio terapijos centras

                         HISTOMER

Reabilitacija po plastinių operacijų

 

Žodis reabilitcija suprantamas kaip atsistatyma, sutrikdytų organizmo funkcijų kompensacija ir paciento adaptacija visuomenėje. Atstatomasis gydymas kosmetologijoje ir plastinėje chirurgijoje turi dvi kryptis – gydomąją ir reabilitacinę.

Atstatomasis gydymas – pirmas ankstyvasis medicininės reabilitacijos etapas, kuris atliekama iš karto po operacijos, naudojant fizioterapines priemones.

Pagrindinis uždavinys sumažinti uždegimo intensyvumą, suaktyvinti nervų sistemos apsauginę funkciją, sustiprinti vaistinių medžiagų įsisavinimą, suaktyvinant audinių trofiką ir imunobiologinius procesus.

Remiantis prof. T. Konovalovos,  gyd. fizioterapeutės patirtimi, pacientui po plastinės operacijos reikalinga reabilitacija lygiai taip pat, kaip ir po kitos operacijos. Tai dažniausiai darbingo amžiaus pacientai ir jie suinteresuoti kuo greičiau grįžti į visuomenę, darbą. Labai svarbu pastebėti, kad daugelis nepageidauja aiškintis aplinkiniams dėl pastebimų pokyčių, ypač jei tai patinimai, hematomos, randai.

Pasiruošimas operacijai

Labai svarbu paruošti odą dar prieš operaciją ,paruošti organizmą operacijai, sustiprinant gynybines jo funkcijas. Sveika, elastinga oda geriau reaguos  į numatomus pokyčius, taip pat kaip pailsėjęs, žvalus, sotus žmogus visada geriau sureaguos į stresą, nei išvargintas, alkanas ir pavargęs. Tam reikia pasiruošti tiek emociškai, tiek fiziškai. Tai leistų tikėtis sklandaus pooperacinio periodo,kokybiško operacijos rezultato.

 • Geras emocinis fonas, motyvacija operacijai ir pokyčiams
 • Gera sveikatos būklė, gydytojo konsultacija ,atlikti svarbiausi sveikatos tyrimai (kraujo rodikliai, krešėjimas, EKG)
 • Paruoštas organizmas operacijai (poilsis, pilnavertė mityba, paruošiamosios procedūros)
 • Informacija, kas laukia po operacijos 
 

Pooperacinis periodas 

Labai svarbu jo savalaikiškumas ir etapiškumas. Nors kiekvienu atveju reabilitacijos taktika gali skirtis, priklausomai  nuo anamnezes duomenų, pooperacinio laikotarpio santykio su potrauminiu uždegimu. Tačiau esminiai principai išlieka.

 • sumažinti uždegimą,
 • atstatyti audinių trofiką
 • gydyti randus.

 

Pravedamos pooperacinės reabilitacijos EFEKTYVUMAS, priklauso ne tik nuo ankstyvojo laikotarpio ypatybių žinojimo ,bet ir nuo  audinių būklės ,bendro sveikatos fono, amžiaus. Labai svarbu teisingai įvertinti audinių būklę, nes chirurginė trauma, tik paryškina jau esamas mikro cirkuliacijos problemas. Su amžiumi mūsų oda vis labiau keičiasi ir tam labai ryškiai pasitarnauja įvairūs agresyvūs aplinkos ir gyvenimo būdo faktoriai. Labiausiai kenkiantys yra ultravioletiniai spinduliai, bei rūkymas. Žinoma labai svarbus yra hormoninis fonas, kuris bėgant metams keičiasi ir deja, tai mūsų “ nepapuošia“.

Taigi, jei ruošiamasi operuoti brandaus amžiaus žmogų, reikėtų nepamiršti, kad mažėja funkcionuojančių  smulkiųjų kraujagyslių odoje, venų, arterijų elastingumas taip pat mažėja. Tai žinoma veda prie lėtinės išemijos ir veninės edemos-sutrikdoma periferinė hemodinamika. Deja – tokia jau ta tikrovė... Beje negalima nepaminėti rūkymo žalos odai. Jaunoms moterims, jau po 5-7metų rūkymo stažo, stebimi gan ryškūs odos kraujagyslinės sistemos pokyčiai, kas pasireiškia priešlaikiniu odos senėjimu.

 

Buvo atlikas klinikinis tyrimas, dalyvavo 106 pacientai, amžius - 43-68 m. Maskvos plastikos chirurgijos instituto duomenimis. 7 parą po veido plastinės operacijos buvo vertinta audinų būklė, nes šiuo laikotarpiu labai svarbu pastebėti spąstinį  hemodinamikos tipą, kuris stebimas buvo 84% tiriamųjų-tai dėl kraujagyslių spazmo ,mažiau kraujo patenka į audinius. Kliniškai tai stebima baltesnė, šaltesnė oda – paausio zonoje. 16% stebima mikrokraujagyslių disfunkcija - „marmurinės odos efektas“. Būtina pastebėti, kad kraujagyslių funkciniai pokyčiai gali būti kartu su jų sienelių struktūros pokyčiais bei padidintu sienelės pralaidumu, kas gali turėti rimtų pasekmių, jei nebus laiku koreguojami.

Laiku neįvertinus ir nepradėjus reabilitacinės programos ,bus sunkesnis, ilgesnis 6-8 savaitės pooperacinis periodas, hirpertrofiniai, stori randai.

Sėkminga yra ankstyva reabilitacija, kuri kompleksiškai sprendžia audinių atsistatymo  problemas bei užtikrina gerą kosmetinį rezultatą.

Pagrindiniai tikslai:

 • Sumažinti  pooperacinių audinių patinimus
 • Atstatyti veninę kraujotaką, limfos tekėjimą.
 • Normalizuoti kraujagyslių tonusą.

Šiuo metu yra daugybė aparatinių, fizioterapinių procedūrų, kurios labai efektyviai pasirūpina tomis problemomis, leidžia išvengti kraujagyslinių patologijų ir garantuoja gerą pačios operacijos rezultatą.

Nei viena operacija neišvengs audinių traumos ir pooperacinės žaizdos gijimo proceso.

Trys pooperacinės žaizdos gijimo etapai

 • Uždegimas
 • Regeneracija ir proliferacija
 • Rando reorganizacija ir epitelizacija

Uždegiminė reakcija - lydima kraujagyslinių reakcijų bei kraujo krešėjimo sistemos aktyvavimo pažeidimo židinyje. Kraujagyslių spazmas momentiškai sukelia katecholaminų išsiskyrimą iš žaizdos Bradikininas, seratoninas, histaminas išsiskiria iš putliųjų ląstelių ir fibroblastų. Šie  uždegimo mediatoriai padidina kraujagyslių sienelių pralaidumą ir skatina plazmos baltymo ir kraujo eksudaciją, kas sukelia audinių patinimus, edemą. Kraujo krešėjimo faktoriai iš trombocitų inicijuoja fibrinogeno virtimą fibrinu, kuris sudaro tinklą ir dirba kaip matrica migruojantiems neutrofilams, limfocitams ir fibroblastams. Laikui bėgant prasideda fibrinolizė. Ši fazė trunka 4-5 paras, jei žaizda gyja be komplikacijų.

Regeneracinė fazė-Į žaizdą migruoja fibroblastai, o dalis limfocitų virsta histiocitais, kurie vėliau diferencijuojasi į fibroblastus, makrofagus, plazmines ląsteles. Makrofagai išskiria fermentus, kurie naikina fibrino sankaupas ir mažina audinių patinimą.

Fibrinoblastai aktyvina kolageno sintezę, išskiria proteoglikanus ir gliukozaminglikanus, kurie vaidina pagrindinį vaidmenį, formuojant granuliacinį audinį.

Ši fazė prasideda nuo pirmos paros ir vidutiniškai trunka 2-4 savaites.

Rando epitelizacijos fazė. Epitelizacija prasideda kartu su granuliacinio audinio formavimusi. Randas keičiasi: sintezuojamos elastinės skaidulos, dalis kolageno skaidulų suardomos, formuojasi naujas fibrininis tinklelis. Kraujagyslių ir vandens kiekis rando audinyje sumažėja. Šis procesas vyksta nuo keleto mėnesių iki metų.

 

Reabilitacijos tikslai

 • Pagreitinti gijimo procesus, suaktyvinant apsaugines organizmo funkcijas
 • sumažinti uždegimą, patinimus, kraujosruvas
 • pagerinti audinių trofiką ir kraujotaką
 • komplikacijų profilaktika

 

Kaip padėti, palengvinti pooperacinį periodą. Remiantis patirtimi, šis laikotarpis bus ženkliai lengvesnis ir trumpesnis, jei pasikliausite medikais ir praeisite reabilitacinę programą.

Pirmiausiai –

 • mažiau skaudės ,
 • sumažės patinimas,
 • kraujosruvos išnyks ryškiai per tumpesnį laikotarpį.

Individuali  gydymo programa parenkama pagal tai, kokią parą po operacijos pradedama reabilitacija ir kokie nusiskundimai vyrauja. Priemonės ir metodai, leidžiantys greičiau sveikti, sutrumpina reabilitacinį laikotarpį, išvengiama komplikacijų bei užtikrinamas geresnis operacijos rezultatas

 

 

Išvada

Kokia operacija bebūtų – ar planinė didelė operacija ar nedidelė – vokų plastinė operacija, svarbu žinoti pooperacinio periodo ypatybes, įvertinti jo būklę, stadiją ir rūpestingai stebėti gijimo procesą bei paciento būklę.

Žinoma labai svarbi chirurgo patirtis, operacijos technika, medžiagos, aparatūra, tačiau tai dar ne operacijos kokybės ženklas.“Koją pakišti“ gali nenumatytos komplikacijos, bendra organizmo būklė, režimo nesilaikymas.

 

 

Pagrindinė išvada - reabilitacija yra tikrai būtina jei norime užtikrinti:

 • estetinį rezultatą,
 • per patį trumpiausią laiką,
 • su mažiausia komplikacijų rizika.