Grožio terapijos centras

                         HISTOMER

Fotosenėjimas

Estetinės medicinos specialistai aktyviai studijuoja odos senėjimo priežastis, nes kartais žmogaus amžius būna labiau pastebimas nei vidinis ir dažnai tampa blogesnės gyvenimo kokybės išori priežastimi, ypatingai tai būdinga moterims. Pastaruoju metu atsirado daug ir įvairių preparatų ir metodų, kurie pagreitina  ląstelinį epidermio ciklą, aktyvina kolageno sintezę, veikia kitas dermos matricas ir taip leidžia išvengti ar kompensuoti odos senėjimo simptomus.

 • Odos sausumas
 • Hiperkeratozė
 • Pigmentinės dėmės
 • Kraujagysliniai pakitimai
 • Odos elastingumo praradimas - audinių smukimas                           
 • Odos patologinės būklės ar ligos (aktininė keratozė, odos vėžys)

Ypatingas dėmesys skiriamas foto senėjimui, kuris turi skirtingą nei genetinio senėjimo mechanizmą ir charakterizuojamas atitinkamais biocheminiais, histologiniais ir klinikiniais reiškiniais.

Yra net skirtingi terminai foto senėjimo apibūdinimui: “priešlaikinis odos senėjimas“, “aktininė dermatozė“, “oda pakenkta saulės“.

Anksčiau tokią odą vadino „valstiečių oda“,“ jūreivių  oda“, nes tai buvo būdinga tik tiems žmonėms, kurie neišvengiamai daug laiko praleisdavo saulėje. Nepaisant visko, oda sensta ir taip. O čia dar saulė prisideda.

Etiologija ir patogenezė

Odos foto senėjimas atsiranda dėl visų ultravioletinio spektro (UVA,UVB,UVC) saulės spindulių.

Tačiau ypatingą žalą daro UVA spinduliai.

Bendrieji pokyčiai odoje

Ultravioletiniai spinduliai iššaukia keratinocitų, fibroblastų, melaninocitų proliferacijos ir diferencijacijos pokyčius, pažeidžia DNR ir vietinį imunitetą.

Ilgalaikis buvimas saulėje veda prie pagreitinto pamatinio sluoksnio ląstelių  labai aktyvaus dauginimosi. Keratinocitų nuo

 pamatinio sluoksnio iki raginio perėjimo greitis suintensyvėja, o pats keratinizacijos procesas sutrinka.

Epidermis

Keičiasi pačios epidermio ląstelės. Pirma stebimas epidermio sustorėjimas, o vėliau jo atrofija kartu su raginio sluoksnio storio padidėjimu. Vadinasi, mažėja (gyvybingų) - ląstelių su branduoliu ir daugėja mirusių ląstelių skaičius. Tokie pat procesai vyksta ir senstant odai dėl amžiaus. Visi šie pokyčiai pakeičia keratinocitų funkcinį aktyvumą, įvairių augimo faktorių sintezę, kas bendrai pablogina odos būklę. Epidermyje ir viršutiniuose dermos sluoksniuose atsiranda atipinių melanocitų, bendras jų kiekis palaipsniui mažėja, o likę pradeda stipriau gaminti melaniną, kas pasitarnauja pigmentinių dėmių atsiradimui.

Derma

Dermos sluoksnyje vyksta kolageno skaidulų degeneracija ir elastino skaidulų distrofiniai pokyčiai. Jie tampa fragmentuoti, susisukę,o jų kiekis žymiai sumažėja. Ultravioletiniai spinduliai suardo hialurono rūgštį, sutrikdo kraujagyslių sienelių pralaidumą ir mikro cirkuliaciją.

Dėl minėtų pokyčių oda sausėja, praranda elastingumą ir stangrumą. Atsiranda raukšlės, pigmentinės dėmės, lentigo, kuperozė, išauga realus pavojus susirgti odos vėžiniais susirgimais.

Profilaktika

 • Kuo mažiau stengtis degintis saulėje ir soliariumuose, ypač vyresniems nei 35 metų bei pirmo tipo šviesios odos atstovams.
 • Saugoti odą, naudojant apsauginius kremus ar losjonus su UVA IR UVB filtrais ir įvairius apdangalus
 • Ypatingai svarbu naudoti apsaugą nuo UVA spindulių.

Naudojant tinkamą apsaugą, sumažės laisvųjų radikalų, nebus uždegiminės reakcijos, pagreitės regeneraciniai odos mechanizmai.

Profilaktiškai ar gydymo tikslais

Naudojami kremai su vit C,A,E, kofermentu Q10,hialurono rūgštimi, Alfa –hidroksi rūgštys, apsauginiai kremai nuo saulės su UVA,UVB filtrais, parenkami pagal odos savybes, metų laiką ir darbo pobūdį.

Procedūros

 • biorevilitalizacija,
 • cheminiai pilingai,
 • dermabrazija,
 • lazeriniai metodai,
 • krioterapija.

Sunkesnės foto senėjimo formos pereina į odos ligas, kurios gydomos vaistais. Metodiką, įvertinus odos būklę, turi parinkti gydytojas. 

Saugokime savo odą, nes saulė gali būti ir draugas, ir priešas mūsų odai.